How I'm budgeting for meal prep

AT THE GEDERA TABLE #15: Let's talk about meal prep costs

I did my groceries yesterday, and the cost of everything made me think about budgeting for meal prep. Everyone is doing it tough at the moment with the cost of living going up and up. I know how hard it is to balance the budget and make dinner times more fun and balanced! As a family of 5 (4 of us and Shadow, our dog), we try our best to cook meals at home as much as we can. 
 
Trust me, I think I’ve heard it all. “We had the same thing last week” “Is it pasta again?” “Can we get take out please?” My focus as a parent is making sure meals are nourishing and balanced. A mix of vibrant colors with protein, fiber, greens, carbs, and delicious curries and sambols to it all together. And mostly reduce the “noise”!
 
Our cooking kits currently sell for $8.90 to $12.90, between our sides to our entree kits. So, if you make a weeknight meal for 4 people with our best-seller Chicken Curry Kit and a side of basmati rice, it’ll be no more than $25 — and plus, hopefully, some leftovers for the next day. 
 
You’re not just paying for the kit itself; you’re paying for a cooking kit product with:
  • No additives or preservatives — no nasties!
  • Good, quality spices & aromatics sourced from Sri Lanka
  • Earth-friendly recyclable & compostable packaging
  • No extra waste from buying bulk specialty ingredients 
If you’re looking for a budget friendly, convenient, nutritious pantry staple that the whole family will enjoy, Gedera & Co Home Cooking Kits are for you! 
 
Stock up on your pantry essentials with this $10 off discount code: COMEBACK10
 
With love,
 
Jayani 
Back to blog